Letkovský šíp 2013

Osmý ročník šípu.
Tradičně v první srpnovou sobotu se sešli opět všichni vyznavači cyklistiky v krajích Jihomoravském a Vysočina na již věhlasně tradičním Letkovském šípu. Letos si všemožně musíme strpět vrtochy počasí neboť buď je zima, nebo příliš horko, vždy se je na co vymluvit a nestartovat. Ale na účast našich členů si nemůžeme stěžovat. Jeli všichni, kterým to dovolil zdravotní stav a to je dobře. Závod samotný pomalu získává na vážnosti, letos o něm hodláme informovat širokou cyklistickou obec prostřednictvím časopisu Peloton. Pravda, ještě si jej cyklistická veřejnost neplete se stejnojmennými akcemi – Šípem Vallonským a Šípem Brabantským, – ještě ne, ale za čas, kdo ví ?? (Laskavý čtenář jistě promine moji nadsázku.) A s radostí lze konstatovat, že pověst o závodu dorazila i za hranice. Letos se zúčastnil jezdec z Německa. Martin Oderský sice prožil své mládí v Ivančicích na starém sídlišti ale nyní žije v SRN. Rádi jsme jej tu viděli, neboť výrazně přispěl ke kvalitě jezdeckého pole.
Tropické slunce sice „rozmluvilo“ ještě hojnější účast cyklistickým amatérům ale co chybělo na kvantitě lze říci, že se nahradilo kvalitou.
Tetiny a stréci kteří jeli pouze jeden okruh o délce 9.5 km našli své vítěze ve Františku Čechovi a Ludmile Holešínské.Tuto kategorii obsadilo pouze pět jezdců. Evička Štefulíková v nejhezčím dresu vyhrála kategorií Miss a ostatně jako vždy to byl souboj s Petrou Řezáčovou. Všem šesti jezdkyním patří obdiv a Elišce Pavlíkové zvlášť. Jana Břínková pak v kategorii Missis, porazila obě své zdatné soupeřky. Také ženy a dívky absolvovaly pouze jeden okruh. V mužských kategoriích se představili ti, kteří již nejdéle chutnají sladké plody cyklistické vášně. Tedy v kategorií Masters, kde je nečekaně vyhecovaná atmosféra mezi některými jezdci, se nakonec v souboji obou Zdeňků prosadil , Matoušek který opět porazil těsně svého jmenovce Jocha. František Olša, který se podílel také sponzorsky, skončil třetí. V této kategorii se představilo deset jezdců. V kategorií Gentlemens jsme sledovali nádherný souboj mezi Pepou Vlčanem, legendou našeho závodu a právě Martinem Oderským. Zde bylo na startu devět jezdců a na stupně vítězů oba jmenované doprovodil Marek Feith st. V hlavní kategorii si pro vítězství dojel člen Eurofoamu Brno Miroslav Krejčí v novém traťovém rekordu 29:49, což činí rychlostní průměr okolo 39 km/hod, a to i přes to, že trať byla o něco delší. Vítěz také v celkové klasifikaci na sebe upozornil, nejen vybroušeným jezdeckým stylem,- ale premiérově jsme mohli vidět na jezdci naší časovky aerodynamickou přilbu. O kvalitě účastnického pole svědčí i to, že jezdec na posledním 30 –tém bodovaném místě měl rychlostní průměr okolo 26 km/hod. Také účast dvaceti třech jezdců této kategorie je pěkným příslibem do budoucna. Ve zpětné vazbě je příjemné vyslechnout i slova chvály od tradičních ikon závodu. Zdenek Joch přivezl člena svého klubu, Karla Ryneše, který skončil v hlavní kategorii na druhém místě a Pepa Vlčan svého synovce Luboše, který je členem AXA Jihlava, je juniorským reprezentantem a několikanásobným mistrem republiky v plavání.
Velmi potěšující bylo vidět diváky sledující úsilí jezdců v kopci do Nové Vsi. Atmosféra hodná velkých závodů které známe z televize. Také nápisy na kopci se jmény jezdců sponzorů a hvězd cyklistického nebe posilovali úsilí jezdců, kteří se rvali tedy nejen s formou soupeřů ale i s vedrem.
Každý z nich se nadřel jako datel ve zkamenělém lese, ale dojezd do cíle byl dostatečnou satisfakcí za martýrium na trati. Další novinkou, která letos ozdobila náš závod byly ceny. Dle ideového návrhu předsedy klubu jej vyrobil, za přispění sponzorů z podniků kamenictví Oškrdal a Juránek pan Karel Kubů. Bez nadsázky lze říci, že si v ničem nezadaly s cenami na velkých cyklozávodech a to i těch, které jsou v gesci UCI. Novinkou v neposlední řadě, je provedení slavnostního startu jedním z významných partnerů. Letos jim byl velký sportovec, a příznivec sportu a znalec cyklistiky Jan Blatný.
Centrem pořadatelů byl prostor před domem pan Bílka, kde se odehrávaly i ceremoniály vyhlašování výsledků jakož i podání občerstvení jezdcům a divákům.
Pořadatelé ocenili i sestry Pavlíkovy za svůj výkon na Zlatém kole Vysočiny, kde velmi výrazně obě zviditelnily tolik obdivovaný dres našeho klubu. Spolu s Markem Feithem jsou našimi největšími talenty.
Sluší se poděkovat sponzorům kteří měli největší zásluhu na zdaru celé akce. Fy. Hutira, Jan Blatný, Avelopa, Penam, Metaldyne, Autoexpres, Ivacar, K.Servis Konečný, dmt Jelínek, Bauman spol. s r.o. jsou vedle města Ivančice a ČEZu ti největší. Ostatně tablo partnerů kolorituje stupně vítězů jako připomínka úspěchu, píle a podpory občanské pospolitosti.
Velké poděkování pak patří i SDH Němčice kteří spolu se svým velitelem Radkem Halouzkou se starali o občerstvení čerstvou vodou, které všichni jezdci rádi využili. Chci poděkovat i TIV kteří se rovněž průběžně starají o vzrůstající popularitu závodu, stejně jako panu Navrátilovi za věrnou a pohotovou fotodokumentaci. Letos budou všechny akce klubu na CD a rozdány sponzorům.
Patří se vzpomenout i těch, kteří se starali o přípravu akce. Pan Mirek Drybčák, Miloš Havlíček který navíc úspěšně reprezentoval barvy klubu na závodě, paní Kohutová, pan Kubů a mnozí další včetně obyvatel nejsportumilovnější městské části, kteří vždy ochotně rádi pomohou s organizací a provozem závodu, včele s Pavlem Bílkem. Opravdu velké uznání a poděkování Letkovským kteří přispívají k popularizaci nejen tak krásného sportu jakým cyklistika je ale i města. Svědčí o tom skutečnost, že stále více „přespolních“ nachází čas ve svém sportovním itineráři pro náš závod. Velký dík patří i paní Pelajové z ivančického střediska Zdravotnické záchranné služby, která svou mobilitou byla připravena k eventuálnímu zásahu. Naštěstí jej nebylo třeba a za to jsme rádi.
Samozřejmě, našli bychom chyby se kterými se musíme příště vyrovnat. Musíme zlepšit časomíru, sociální zabezpečení včetně likvidace odpadků apod. Velkým problémem pro příští akce může být počasí. Vždyť tak dobrý nápad, jako umístit cisternu s vodou na kopec a umělým deštěm zpříjemňovat cyklistům jejich pouť k vysněné metě, vůbec nemusíme použít, protože může být všelijak.
Letos organizátoři karlovarského filmového festivalu položili osmičku v jeho logu na ležato, což také mělo symbolizovat nekonečno. Což také abychom tu naši osmičku stylizovali do nekonečna.
Chce to jen další píli a sbírání zkušeností a poznatků k vylepšení akce, aby se náš závod stal ještě věhlasnějším a dělal čest našemu městu.
Jaroslav Pospíchal